• +372 50 33 593
  • See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


2006. a. sattus tuleõnnetusse uhiuus farm Kesk-Eestis, kui peremees oli kodust kaugel. Kuid maja jäi püsti ja sai suhteliselt vähe kannatada tänu äsja katusealusesse paigaldatud tselluvillale (villas sisalduvad boriidisoolad peatavad edukalt tule levikut), mis edukalt põlengut tõrjus ega lasknud tulel levida kogu hiiglasliku katusealuse ulatuses - mõne teise soojustuse puhul võinuks see maha põleda loetud tundidega.

Tselluvillale lisatavaid boriide on pikka aega katsetatud nende tuldtakistavate omaduste kindlaksmääramiseks. Tselluvill kuulub standardi järgi põlevate materjalide hulka, klassi E. Kuid tegelikku põlemist ei toimu - materjal talub väga kõrgeid kuumakraade, peab vastu tõsistele tulekoormustele ja leeke temast ei lahvata – ta vaid söestub aeglaselt, umbes ühe millimeetri jagu minutis, nii nagu massiivpuit, loovutades niiskust oma kiududest, samuti boorikristallide niiskust ja tõrjudes edukalt põlengu edasikandumist hoone muudele piiretele. Võrreldes õhuliste mineraalvilladega, mis klassifitseeruvad mittepõlevateks materjalideks, ei teki tselluvilla sees ka tõmbeefekti tänu materjali tihedusele, ega ka kiiresti lahvatavat tulesaba õhus. Tselluvill vajab söestumiseks üle 1000° C temperatuure. Kuid soovitame siiski korstnajala ümbruse vooderdada eritöötlus-kivivillaga, seal võib tselluvill pikapeale muutuda liiga kuivaks.


© 2024 Soojustuse OÜ. Kõik õigused tagatud.

Please publish modules in offcanvas position.